شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس

حوزه‌های فعالیت › فرهنگ سازی › زنگ بورس 

سرمایه گذاری مستقیم و انتخاب کارگزار 

بهترین کارگزاری را انتخاب کنیم
 سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری می توانند به دو طریق مستقیم یا غیر مستقیم وارد بازار سرمایه شوند. اگر سرمایه گذار روش مستقیم را انتخاب کرد، امور از طریق شرکت های کارگزاری پیش می­رود. کارگزاری بورس یک شرکت حقوقی است که به نمایندگی از مشتریان اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار، کالا و ... می‌کند. در حال حاضر ۱۰۸شرکت کارگزاری در بازار سرمایه ایران به طور رسمی تحت نظارت سازمان فعالیت می‌کنند که برای مشاهده مشخصات این شرکت‌ها می‌توان به یکی از سایت زیر مراجعه نموده و از اطلاعات مندرج در آن‌ها استفاده کرد:
  1. www.seo.ir   سایت سازمان بورس و اوراق بهادار در بخش نهادهای تحت نظارت
  2. www.seba.ir  سایت کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار
  3. cfi.codal.ir سامانه نهادهای مالی دارای مجوز تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار
 
از آنجایی که سرمایه گذاران محدودیتی برای استفاده از شرکت های کارگزاری ندارند و تعدد کارگزاران امکان پذیر است، انتخاب کارگزار در مرحله اول حائز اهمیت نیست اما می توان در انتخاب کارگزار مناسب به نکاتی مثل  "مجوزهای مختلف و فعالیت در تمامی حوزه‌ها"،  "نحوه ارتباط سرمایه‌گذار با کارگزاری"، " باشگاه مشتریان"،  "پشتیبانی مناسب کارگزاری"، "تحلیل، مشاوره و آموزش"، "ارائه خدمات بازاریابی ویژه به سرمایه گذاران" و"سامانه معاملات برخط بهینه" اشاره کرد.
 
نحوه ثبت نام و دریافت کد بورسی :
دریافت کد بورسی، مهمترین گام برای شروع فعالیت در بازار سرمایه است. برای دریافت کد بورسی سرمایه گذاران با ثبت نام در سامانه سجام به نشانی sejam.ir   اطلاعات خود را در این سامانه وارد می کنند. خروجی این سایت یک کد رهگیری است که در اختیار سرمایه گذار قرار می گیرد. احراز هویت (الکترونیکی یا حضوری) گام بعدی ورورد مستقیم به بورس است. خروجی سجام هم چنین کد بورسی نیز هست. کد بورسی در واقع همان شناسه کاربری مشتریان در بازار سهام است که مثل کد ملی برای هر شخصی کاملاً منحصر به فرد است. نام دیگر کد بورسی، کد سهامداری است که از ترکیب سه حرف و یک عدد پنج رقمی تشکیل شده است و حتی اگر سرمایه گذاران در چندین کارگزاری افتتاح حساب نمایند، کد بورسی یکسان خواهد بود. در مواردی که نام خانوادگی فرد تکرار زیادی داشته باشد سرمایه گذاران جدید به جای کد ۸ رقمی شامل حروف و عدد با کد ۱۱ رقمی یکتا مواجه می شوند. چه افراد حقیقی و چه افراد حقوقی در سامانه اطلاعاتی بورس از طریق این کد شناسایی می‌شوند. بعد از دریافت کد بورسی و احراز هویت نوبت به انتخاب کارگزار می رسد. شرکت های کارگزاری در شهرهای مختلف، به‌صورت غیر حضوری و حضوری اقدام به بازکردن افتتاح حساب و کد معاملاتی می کنند.
 
نحوه ارائه سفارشات در سامانه کارگزاری :
 بعد از دریافت کد بورسی و انتخاب کارگزار این بار نوبت ارسال سفارشات سرمایه گذاران است. سرمایه گذاران به ۴ طریق می توانند سفارشات خود را از طریق کارگزاری به سیستم معاملات ارسال کنند.
 
حضوری:              مراجعه حضوری به کارگزاری و درخواست خرید یا فروش سهام.
اینترنتی:             درخواست اینترنتی به کارگزاری برای خرید یا فروش سهام.
تلفنی(کال سنتر): درخواست تلفنی به کارگزاری برای خرید یا فروش سهام
برخط (آنلاین):      خرید یا فروش مستقیم سهام توسط خود شخص، از طریق سامانه معاملات آنلاین (برخط)
 
امروزه پر استفاده ترین روش معامله، روش برخط است. در این روش هیچ واسطه فیزیکی بین سفارش دهنده و سامانه معاملات وجود ندارد و مسئولیت سرمایه گذار نیز مهم شمرده می شود. سرمایه گذار می تواند یکی از این مسیرها یا همه آن ها را اقدام کند و نهایتا اقدام به خرید و فروش سهام نماید.
در پایان لازم به ذکر است که انجام معامله در بورس با هر روشی که مورد استفاده قرار گیرد، نیاز به مهارت دارد و بدون اطلاعات و دانش کافی در این خصوص نباید سرمایه‌ی اصلی خود را وارد بورس کنید.