شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس

حوزه‌های فعالیت › فرهنگ سازی › بورس‌واژه 

بازار گاوی: Bull Market 

بازار گاوی به شرایطی در بازار مالی گفته می‌شود که در آن قیمت ها در حال افزایش هستند یا انتظار می رود که در آینده نزدیک افزایش پیدا کنند. اصطلاح "بازار گاوی" اغلب برای اشاره به بورس اوراق بهادار به کار می رود اما می تواند برای هر آن چیزی که قابلیت معامله دارد مانند اوراق قرضه، املاک و مستغلات، ارزها و کالاهای دیگر به کار رود. بازارهای گاوی چندین ماه یا حتی سالها تداوم دارند.
این بازار با شاخص هایی چون خوش بینی، اعتماد به نفس و انتظار رشد قوی برای طولانی مدت مشخص می شوند. البته پیش بینی زمان تغییر روند بازار دشوار بوده که بخشی از آن ناشی از تأثیرات روانی و گمانه زنی های سهامداران و رفتار سفته بازان است. هیچ معیار مشخص و بین المللی برای شناسایی بازار گاوی وجود ندارد، رایج ترین تعریف از بازار گاوی ، وضعیتی است که در آن قیمت سهام پس از یک دوره رکود، بیشتر از ۲۰٪ افزایش می یابد. از آنجا که پیش بینی بازارهای گاوی دشوار است، تحلیلگران معمولاً فقط پس از وقوع این پدیده می توانند آن را تشخیص دهند.
بازار گاوی زمانی اتفاق می افتد که وضعیت اقتصادی مناسب و در حال رشد باشد. این بازار مطابق با رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) و کاهش نرخ بیکاری شکل می گیرد و غالباً با افزایش سود شرکت ها همزمان می شود. همچنین اعتماد به نفس سرمایه گذاران و هجوم برای خرید آنان طول دوره بازار گاوی را افزایش می دهد. در بازار گاوی تقاضا برای سهام بر عرضه آن پیشی می‌گیرد.
بازارهای گاوی و خرسی
نقطه مقابل بازار گاوی، بازار خرسی است. این بازار با پایین آمدن قیمت مشخص شده و به طور معمول سهامداران نسبت به آن بدبین هستند. اعتقاد رایج در مورد منشأ این اصطلاحات نشان می دهد که استفاده از نمادهای"گاو نر" و "خرس" برای توصیف بازارها از نحوه حمله این حیوانات به دشمنانشان ناشی می شود. گاو نر در زمان حمله شاخ های خود را به هوا بالا می آورد، در حالی که یک خرس پنجه های خود را به سمت پایین می کشد. این اقدامات استعاره هایی از حرکت بازار سهام است. اگر روند بازار صعودی باشد می گوییم بازار گاوی است و اگر روند بازار نزولی باشد می گوییم بازار خرسی است.