شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس

حوزه‌های فعالیت › فرهنگ سازی › بورس‌واژه 

بازار خرسی: Bear Market 

به بازاری که با افت طولانی مدت قیمت همراه باشد، بازار خرسی می­ گوییم. بازار خرسی معمولا شرایطی را توصیف می­ کند که در آن به دلیل گسترش بد­بینی و هیجانات منفی سرمایه­ گذاران ، قیمت اوراق بهادار حداقل ۲۰ درصد از سقف­ های قبلی خود سقوط کرده باشد. معمولا در بازار خرسی کلیت بازار دچار افت می ­شود ، اما اگر برخی اوراق بهادار یا کالاها نیز در یک دوره زمانی دوماهه یا بیشتر دچار افت بالاتر از ۲۰٪ شوند، مشمول شرایط بازار خرسی می­ گردند. این بازار ممکن است با رکودهای اقتصادی عمومی نیز همراه باشد.
در مقابل بازار خرسی از اصطلاح بازار گاوی برای نشان دادن بازار صعودی استفاده می ­شود.
انتظارات آینده از جریان­ های نقدی و سود شرکت­ ها، قیمت سهام را نشان می ­دهد. اگر با کاهش انتظارات و چشم ­انداز رشد بازار، قیمت سهام کاهش یابد. رفتار گله‌ای، ترس و عجله برای پوشش ضررهای ناشی از نزول بازار می­ تواند به دوره ­های طولانی مدت افت قیمت دارایی منجر شود.
یک بازار را زمانی بازار خرسی می‌نامیم که سهام به طور متوسط حداقل ۲۰٪ از حداکثر قیمت قبلی خود سقوط کند. بازار خرسی می تواند ماه­ ها یا سال ها دوام داشته باشد.
دلایل ایجاد بازار خرسی
 به طور کلی اقتصاد ضعیف منجر به ایجاد بازار خرسی می ­شود. نشانه­ های ضعف یا کندی اقتصاد به طور معمول نرخ بیکاری بالا، درآمد قابل تصرف پایین، بهره ­وری پایین و کاهش سود کسب و کار است. به علاوه ، هرگونه مداخله دولت در اقتصاد می ­تواند بازار خرسی را تحریک کند.
مراحل بازار خرسی
بازارهای خرسی معمولاً چهار مرحله مختلف دارند.
مرحله اول با قیمت­ ها و هیجانات بالای سرمایه­ گذاران شروع می‌شود. در اواخر این مرحله، سرمایه­ گذاران شروع به خارج شدن از بازارها و ذخیره سود خود می­ کنند.
درمرحله دوم ، قیمت سهام به شدت کاهش می­ یابد، فعالیت­ های تجاری و سود شرکت کم شده و شاخص ­های اقتصادی که زمانی مثبت بوده‌اند، شروع به افت می­ کنند. برخی از سرمایه­ گذاران با شروع این مرحله وحشت می ­کنند. از این مرحله به عنوان مرحله تسلیم یاد می­ شود.
در مرحله سوم، نوسان­ گیران به بازار ورود کرده و در نتیجه برخی از قیمت ­ها و حجم معاملات را افزایش می ­دهند.
در آخرین مرحله نیز، روند نزولی قیمت سهام همچنان و به آرامی ادامه دارد، همان ­طور که قیمت­ ها پایین می‌‌آیند خبرهای خوب مجددا باعث جذب سرمایه­ گذاران می ­شود و بازارهای خرسی تبدیل به بازارهای گاوی می­ گردد.
بازارهای خرسی و اصلاح بازار
بازار خرسی نباید با اصلاح، که یک روند کوتاه مدت کمتر از دو ماه است اشتباه گرفته شود. در حالی که اصلاح، فرصت مناسبی را در اختیار سرمایه­ گذاران برای یافتن نقطه ورود به بازارهای سهام قرار می‌دهد، بازارهای خرسی به­ ندرت نقاط ورود مناسبی را ارائه می ­دهند. از آنجایی که تعیین کف بازار خرسی تقریباً غیرممکن است. تلاش برای جبران ضرر و زیان سرمایه گذاران می ­تواند بسیار سخت باشد.