شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس

حوزه‌های فعالیت › فرهنگ سازی › بورس‌واژه 

اوراق بهادار با درآمد ثابت: fixed income 

اوراق بهادار با درآمد ثابت، اوراقی هستند که دارندگان آن ها، سودهای معین در تاریخ های از پیش تعیین شده دریافت می کنند و در زمان سررسید نیز مبلغ اصلی خریداران، به آن ها باز پرداخت می شود. این اوراق در دنیا با عنوان باند یا همان اوراق قرضه شناخته می شود اما در کشورهای اسلامی، صکوک منتشر شده توسط دولت، نهادها و یا شرکت­ های مختلف را به عنوان اوراق بهادار با درآمد ثابت در نظر می گیریم. از جمله این صکوک می­ توان به اوراق مرابحه، مشارکت، خرید دین، رهنی، وکالت، اجاره، ساخت، منفعت و استصناع اشاره کرد. این صکوک به قیمت اسمی فروخته شده و خریداران سود مشخصی در فواصل زمانی از پیش تعیین شده دریافت می کنند و در سررسید به همان قیمت فروخته شده بازپرداخت می شود. نوع دیگری از این اوراق وجود دارد که به قیمت پایین­ تر از قیمت اسمی فروخته شده و در سررسید به قیمت اسمی بازپرداخت می ­گردد و برخلاف نوع اول، سودی در فواصل زمانی معین پرداخت نمی­ کند. اسناد خزانه اسلامی از جمله این اوراق، به شمار می ­رود.
دولت، نهادها و شرکت­ ها به دلایل متفاوتی که ریشه تمام این ها بحث تامین مالی است، اقدام به انتشار و فروش این اوراق می­ کنند. اوراق بهادار با درآمد ثابت، قابلیت خرید وفروش در بازار ثانویه داشته و مورد استقبال سرمایه گذاران کم ریسک قرار گرفته است.

مزایای اوراق بهادار با درآمد ثابت
خریداری اوراق بهادار با درآمد ثابت دارای مزیت­ هایی است از جمله اینکه:
  • خرید آن، نوعی از سرمایه گذاری است که ریسک کم و سود نسبتا کمی را شامل می ­شود و برای سرمایه­ گذاران محافظه کار که انتظار ریسک کمتری را دارند بسیار مناسب است.
  •  سرمایه­ گذاری در این اوراق یک جریان منظم درآمدی در اختیار سرمایه­ گذار قرار می ­دهد و باعث می­ شود که خریداران بتوانند با توجه به این جریان ثابت درآمدی، برای هزینه کردن آن برنامه­ ریزی نمایند.
  • اگر شرکت منتشر کننده اوراق با درآمد ثابت اعلام ورشکستگی نماید. صاحبان این اوراق، اولویت بالاتری نسبت به سهامداران در مطالبه خود از دارایی ­های شرکت دارند.

مخاطرات اوراق بهادار با درآمد ثابت
در کنار مزایای سرمایه­ گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، مخاطراتی نیز وجود دارد از جمله اینکه:
  •  اگر سرمایه­ گذار قبل از سررسید بخواهد این اوراق را در بازار ثانویه به فروش برساند، با توجه به شرایط بازار ممکن است در قیمت­ هایی پایین ­تر از قیمت خریداری شده،‌ آن را بفروشد.
  •  اگر سرمایه ­گذار، اوراق بهادار با درآمد ثابت مشخصی را خریداری نماید و از زمان خریداری تا موعد سررسید، نرخ بهره بازار افزایش یابد. دیگر سود مشخص اوراق خریداری شده جذابیتی نسبت به سایر سرمایه ­گذاری­ ها نخواهد داشت و خریدار سود کمتری نسبت به نرخ بهره بازار را دریافت می ­کند.
  •  و در نهایت اینکه اگر پس از سرمایه ­گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، تورم افزایش یابد. عملا سود واقعی سرمایه­ گذار از این اوراق به نسبت درصد افزایش تورم، کاهش می ­یابد.