شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس

حوزه‌های فعالیت › فرهنگ سازی › بورس‌واژه 

سهام : shares 

سهام، واحدهایی از یک شرکت یا دارایی مالی است که به قسمت ­های مساوی تقسیم می ­شود. در طول زمان، این واحد­ها هم با رشد ارزش مواجه شده و هم سود سالیانه به آن­ها تعلق می­ گیرد. شرکت­ ها عموما برای تامین منابع مالی مورد نیاز خود، اقدام به انتشار سهام می­ کنند و سهام منتشر شده را از طریق پذیره نویسی یا از راه­ های پیش ­بینی شده دیگر به سرمایه­ گذاران می­ فروشند و آنها را در مالکیت شرکت سهیم می­ کنند.
ویژگی های سهام
  لازم به ذکر است که داشتن سهم به منزله مالکیت دارایی­ های شرکت نمی­ باشد و سهامداران نمی­ توانند بخشی از دارایی­ ها را تصاحب نمایند بلکه صرفا حق و حقوقی را برای آن­ها به همراه دارد. از جمله این حق و حقوق می­ توان به حق رای در مجامع و منتفع شدن سهامداران از سود سالیانه اشاره کرد. به عبارتی هنگامی که شما مالک سهام شرکتی باشید این حق را دارید که در مجامع حضور پیدا کرده و به اندازه درصد مالکیت خود در رای گیری برای تصمیمات مطرح شده در این مجامع، مشارکت نمایید. اگر تعداد سهام قابل توجهی را داشته باشید؛ می ­توانید به واسطه حق رای بیشتر در مجامع، اعضای هیات مدیره را نیز انتخاب کرده و به صورت غیرمستقیم مدیریت شرکت را در دست بگیرید. هم­‌چنین اگر مالک سهام شرکتی باشید که ورشکسته شود؛ تنها به میزان ارزش سهام خود متضرر خواهید شد و طلبکاران نمی‌توانند بابت طلب خود از شما مطالبه‌ای داشته باشند.
لازم به ذکر است که امکان خرید و فروش سهام در بازار ثانویه نیز فراهم است و سهامداران با مراجعه به بازار بورس می‌توانند سهام خود را به قیمت بازار فروخته و یا سهام دیگری را از این بازار خریداری نمایند.
انواع سهام
از دیدگاه کلی، سهام به دو دسته سهام عادی و ممتاز دسته­ بندی می­ شود. مهم ­ترین تفاوت آن­ها در این است که پرداخت سود سهام ممتاز، نسبت به سهام عادی اولویت دارد.
سهامداران در گذشته گواهی­ های نقل و انتقال سهام را به صورت ورقه فیزیکی در اختیار داشتند که اکنون تمام آن­ها الکترونیکی شده است.