شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس

حوزه‌های فعالیت › فرهنگ سازی 

تالار مجازی بورس ایران (irvex) 

تالار مجازی بورس ایران  (Irvex)

تالار مجازی بورس ایران با هدف ارائه آموزش عملی علاقه‌مندان سرمایه ­گذاری در بورس، ازطریق شبیه ­سازی خرید و فروش سهام و واحدهای سرمایه­ گذاری صندوق­های سرمایه­ گذاری در فضای مجازی طراحی و پیاده ­سازی شده است. خرید و فروش مجازی سهام در این تالار، برای همه امکان­پذیر است، برای فعالیت در بورس مجازی ایران، کاربران نه نیاز به پول دارند و نه ضرر خواهند کرد. کافیست در کمتر از ۵ دقیقه، به صورت رایگان در این تالار ثبت نام کنید. قیمت­ها، شاخص­ها و سایر اطلاعات در تالار مجازی بورس، واقعی و منطبق بر شرایـط واقعی بازار است، گویی کاربر واقعاً در حال سرمایه­ گذاری در بورس است. کاربر همچنین می­تواند به صورت لحظه­ای، میزان بازدهی سرمایه­ گذاری خود را مشاهده کرده و از رتبه خود، در مقایسه با سایر کاربران مطلع شود. طبق آمار منتشره در تارنمای این سامانه تا ۱۶ آبان ۱۳۹۶ تعداد کل کاربران تالار مجازی بورس ایران ۳۸۵،۲۱۱ نفر است.

چگونه عضو تالار مجازی بورس ایران شویم؟ 
برای استفاده از امکانات تالار مجازی بورس ایران، ابتدا بازدیدکننده باید در سامانه ثبت نام نماید. بعد از این مرحله کاربر می­تواند وارد سیستم (Login) شود. کاربر پس از ورود به سامانه و تشخیص هویت او، به صفحه اصلی راهنمایی می­شود. در این صفحه که تابلوی اصلی بورس، صندوق­های سرمایه‌گذاری، نمودار شاخص ها و... وجود دارد کاربر می­تواند به قسمت­های مختلف سامانه دسترسی پیدا کند.
شیوه کلی کار به این صورت است که کاربر ابتدا در یک مسابقه باید ثبت نام کند. سپس کاربر می­تواند در این مسابقه اقدام به خرید و فروش سهام و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق­های سرمایه‌گذاری موجود در تابلوی اصلی بورس نماید. بدین ترتیب او می­تواند عملکرد خود را در خرید و فروش سهام و تحلیل بازار با دیگر کاربران سامانه مقایسه نماید تا بدین ترتیب مهارت لازم در بازار واقعی بورس را کسب نماید. 

قابلیت­های تالار مجازی بورس ایران 
از قابلیت­های تالار مجازی می­توان به "بدون پول، بدون ریسک سرمایه­ گذاری کنیم" اشاره کرد. در حقیقت نوعی ریسک بدون هزینه تالارمجازی بورس ایران با هدف آموزش و فرهنگ­سازی سرمایه­ گذاران نوپا و تازه ­وارد در نظر دارد فضایی مناسب بدون ریسک را برای شما فراهم آورد.
کاربران تالار مجازی بورس همچنین با ورود به هریک از بخشهای تالار، پیامهای آموزشی مرتبط با آن بخش را دریافت کرده و از این پیامها در جهت ارتقای کیفیت سرمایهگذاری خود استفاده میکنند.
خرید سهام/ واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری 
پس از عضویت در یکی از مسابقات، کاربر می­تواند اقدام به خرید سهام یا واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری نماید. نخست کاربر سهام یا صندوق سرمایه‌گذاری دلخواه را از جدول پیش رو انتخاب کرده، سپس با انتخاب مسابقه و سبد سهام دلخواه - که در آن قصد خرید دارد - و همچنین با وارد کردن تعداد درخواستی، اقدام به خرید آن سهام یا صندوق سرمایه‌گذاری می نماید.
توجه به این نکته ضروری است که خرید سهام بر اساس شرایط واقعی بازار صورت می گیرد. به­ عنوان مثال، تنها سهامی قابل خرید هستند که عرضه شده باشند، بنابراین سهامی که در بازار عرضه نشده باشد، قابل خریداری نیست. همچنین خرید سهام بر اساس قیمت بهترین عرضه در تالار مجازی صورت می­گیرد. در هر عملیات خرید، کارمزد خرید بر اساس شرایط واقعی بازار، محاسبه و از میزان اعتبار فرد کسر می گردد.
فروش سهام/ واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری 
فروش سهام و صندوق های سرمایه‌گذاری در صفحه "سبد سهام" انجام می­پذیرد. بدین شکل که پس از انتخاب سهام یا صندوق سرمایه‌گذاری موردنظر و تعیین تعداد فروش و انتخاب گزینه "فروش" این عمل انجام می­گردد.
توجه به این نکته ضروری است که فروش سهام بر اساس شرایط واقعی بازار صورت می­گیرد. به­ عنوان مثال، تنها سهامی قابل فروش هستند که متقاضی خرید داشته باشند، بنابراین سهامی که در بازار متقاضی نشده باشد، قابل فروش نیست. همچنین فروش سهام بر اساس قیمت بهترین تقاضا در تالار مجازی صورت می­گیرد. در هر عملیات فروش، کارمزد فروش بر اساس شرایط واقعی بازار، محاسبه و از میزان اعتبار فرد کسر می­گردد.
برگزاری انواع مسابقات در تالار مجازی
این سامانه، فضای مناسب و رقابتی برای ترقیب سهامداران و شرکت­ کنندگان در مسابقه می­باشد ضمناً در این مسابقات جوایزی نیز در نظر گرفته می­شود. برای خرید و فروش سهام نیز کافیست کاربر، عضو یکی از مسابقات تالار شود. پس از عضویت در یک یا چند مسابقه، به کاربر اعتباری تخصیص داده میشود تا وی بتواند با استفاده از این اعتبار، اقدام به خرید سهام یا واحدهای سرمایهگذاری صندوقهای سرمایهگذاری نموده و با تشکیل سبدهای سرمایهگذاری، نسبت به سرمایهگذاری و کسب بازدهی، البته در تالار مجازی بورس اقدام نماید.
ازجمله قابلیتهای جالب توجه تالار مجازی بورس ایران، امکان تعریف انواع مسابقات در این تالار است. به این معنا که علاوه بر مسابقات پیش­فرض که در سه گروه مسابقات کوتاه ­مدت، میان ­مدت و بلندمدت در سامانه تعریف و پیادهسازی شده، کاربران میتوانند خود نیز شخصاً مسابقات اختصاصی با شرایط موردنظر خود ایجاد کرده و در این چهارچوب، اقدام به رقابت در سرمایهًگذاری نمایند. به­ عنوان مثال، دانش آموزان یک مدرسه، دانشجویان یک دانشگاه یا کارکنان یک صنف خاص میتوانند بر اساس شرایط مدنظر خود از نظر مبلغ سرمایهگذاری، زمان شروع و خاتمه سرمایهگذاری و... مسابقهای اختصاصی را در تالار مجازی تعریف کرده و در این فضا، به رقابت با یکدیگر بپردازند. همچنین کاربر در صورت تمایل میتواند به صورت انفرادی و بدون آنکه نیاز به رقابت با دیگر کاربران باشد، در تالار مجازی بورس ایران سرمایهگذاری کرده و میزان بازدهی خود را در این تالار، مشاهده نماید.
امکان تعریف دامنه نوسان برای سهام موردنظر، مشاهده نمودار نوسانات قیمت سهم مورد نظر بر اساس دامنه نوسان تعریف شده و دریافت پیغامهای مرتبط با این نوسانات، دریافت اخبار، اطلاعیه شرکتها و پیغامهای ناظر بازار به محض انتشار و مشاهده آخرین وضعیت تالار مجازی از نظر دفعات خرید و فروش سهم، حجم و ارزش معاملات، از دیگر قابلیت های تالار مجازی بورس ایران است.
 ایجاد مسابقه اختصاصی به نام کارگزاران/ صندوق­های سرمایه ­گذاری، با شرایط تعیین شده از سوی شرکت کارگزاری از نظر دوره ، مبلغ ، نوع جوایز و...
  • ایجاد لینک مستقیم بین مسابقه اختصاصی و سامانه معاملات آنلاین شرکت کارگزاری
  • سایر امکاناتی که به هر نحو ، قابل ارائه به کارگزاران
قابلیت­های ویژه 
  • امکان دریافت تغییرات سهام شرکت­ها در بازه­های موردنظر؛
  • دریافت سود سهام متعلق به هر شرکت طبق شرایط واقعی؛
  • امکان تنظیم زنگ برای افزایش یا کاهش یک سهم؛
  • مشاهده اطلاعیه­ های شرکت­ها؛
  • دریافت جایزه به صورت سهام در صورت داشتن عملکرد مناسب؛
  • امکان رؤیت سوابق خرید و فروش.
سایت تالار مجازی بورس ایران: www.irvex.ir